Pribeh brandu
Tvořme spolu

Domov není místo, ale pocit.

Toto je příběh Realitní kanceláře Reality IQ a.s.
Do firmy jsem nastoupila ke konci září 2016 externě na pozici Marketingová manažerka. Vedení firmy si mě najalo na celkový rebrand svého marketingu. Potřebovalo odlehčit původně sytě oranžový grafický vizuál a přesněji formulovat své vize o tom, jak by měl trh s nemovitostmi fungovat. Na klíč jsem pro RIQ vytvořila brand strategii. Z dílčí mozaiky prvků komunikace pak vznikl příběh o netypické RK, která neprodává jen nemovitosti, ale ví, že  „Domov není místo, ale pocit”.
Při tvorbě brandu (příběhu firmy) jsem přiřadila RK k psychologickému archetypu Pečovatel.
Původní centrála v Ostravě se ke konci roku 2017 stěhovala z osobních důvodů jednatelů firmy do Hradce Králové. Spolupráci jsme proto ukončili.
Jak se tvoří marketingová strategie moderní realitky? Jaké informační kanály s veřejností jsem zapojila? Kdo se na práci podílel? Jak archetypy v praxi fungují? Pojďte se podívat, jak se psal příběh Reality IQ a.s.!
FOTO: Pondělní porady vedoucích oddělení na centrále v Ostravě. Fotil Martin Diblíček

Proč vůbec s archetypy pracovat?

Archetypy pomáhají v mysli cílové skupiny jednoduše zařadit daný produkt do kontextu jejich potřeb. Dobře pochopený archetyp pomáhá také celé firmě mluvit jednotnou řečí. Nezbytnou součástí proto bylo vhodně nastavit interní komunikaci s makléři. Počáteční forma direct mailů, portálu a FB skupin nebyla dostačující. Kanálů bylo mnoho. Vznikl proto makléřský web, nesoucí týmové heslo “Buď IQ”, budiq.

Celkově hravý motiv vizuálu nesl message: Najít bydlení svých snů je s námi hračka. Veškerý content RK vycházel z těchto aspektů. A byl základem pro brandovou strategii firmy.

Dílčí kroky

Školení pro videa a Facebook pomohla firmě díky samotným makléřům a marketingové podpoře tvořit virální obsah na sítích, i v reálném životě (trička, obrandovaná auta a další “product placement”). Promo materiál měl také své druhé využití –  sloužil také jako dílčí product placement coby omalovánky pro klienty s dětmi na pobočkách.

Zmíněný archetyp nám pomohl se ostře vymezit oproti běžným nešvarům branže. Tón komunikace umocnily dílčí články promované v oborových médiích, blozích i na sítích (Facebook, LinkedIn, Instagram).

Videa na YouTube   zároveň ukázala prostřednictvím záznamů eventů firmy celé RIQ v lidské rovině. Přispívala k oslovení nových kolegů.

FOTO: Za scénou, natáčení videa pro 4. narozeniny a #IQhry. Video: Radim Kaller.

Týmová komunikační strategie

Makléře, coby marketingové persony firmy, jsem označila za klíčové pro celý marketing. Prodávat někomu něco tak osobního, jako domov, na to musí být jeden člověkem vzbuzujícím důvěru. Dobrá interní komunikace firmy s makléři byla proto základ. Týdenní, technicky zdlouhavý proces vytváření informačních direct e-mailů na jednotlivé makléře proto posléze nahradil zmíněný web budiq. Průběžně odborně proškolovaní makléři pak mohli sami s archetypem pracovat na svých sociálních profilech. A posilovat pozici důvěryhodnosti firmy. Stačilo jim dodat potřebné nástroje pro jejich promo: průběžně hlídat tón komunikace a vytvořit jednotnou firemní grafiku.
FOTO: Marketing tvořili na sítích sami proškolení makléři za podpory marketingového oddělení.

Úspěch brandů

Práce s archetypy je pro jakoukoli firmu zásadní. Bez nich nemá žádná značka šanci udělat tak šikovný tah, jako se podařilo RIQ. Ta se v únoru 2018 spojila s Modrou Pyramidou a vznikla dvojka na trhu BIDLI. Ta opět posouvá svou komunikaci dál a stává se pro cílovou skupinu nikoli masou makléřů, kteří mají v ČR obecně mizernou reputaci, ale osobními Průvodci na cestě za novým domovem. Domovem podle jejich představ.