Pribeh brandu
Tvořme spolu

Domov není místo, ale pocit.

Jeden příběh za všechny. Protože je vzorový a mohl by dobře posloužit také vám… 
 
Při tvorbě brandu (příběhu firmy) jsem přiřadila RK k psychologickému archetypu nazvanému Pečovatel. Jak se tvoří marketingová strategie moderní realitky? Jaké informační kanály s veřejností jsem zapojila? Kdo se na práci podílel? Jak archetypy v praxi fungují? Pojďte se podívat, jak se psal příběh Reality IQ a.s.!
 
FOTO: Porady na centrále v Ostravě. V duchu efektivity a tahu na branku.

 

Práce s archetypy

Archetypy pomáhají v mysli cílové skupiny jednoduše zařadit daný produkt do kontextu jejich potřeb. Dobře pochopený archetyp pomáhá také celé firmě mluvit jednotnou řečí. Nezbytnou součástí proto bylo vhodně nastavit interní komunikaci s makléři. Počáteční forma direct e-mailů (týdenních newsletterů), portálu a FB skupin nebyla vhodná. Kanálů bylo mnoho. Některé informace se totiž dublovaly, jiné byly k dohledání pouze na některém kanálu a sledovat všechny bylo časově náročné. Vznikl proto makléřský web, nesoucí týmové heslo „Buď IQ“, budiq.

Celkově hravý motiv vizuálu nesl message: Najít bydlení svých snů je s námi hračka. 

Dílčí kroky

Školení pro videa a Facebook pomohla firmě díky samotným makléřům a marketingové podpoře tvořit virální obsah na sítích, i v reálném životě (trička, obrandovaná auta a další „product placement“). Promo materiál měl také své druhé využití –  sloužil také jako dílčí product placement coby omalovánky pro klienty s dětmi na pobočkách.

Zmíněný archetyp nám pomohl se ostře vymezit oproti běžným nešvarům branže. Tón komunikace umocnily dílčí články promované v oborových médiích, blozích i na sítích (Facebook, LinkedIn, Instagram).

Videa na YouTube  zároveň ukázala prostřednictvím záznamů eventů firmy celé RIQ v lidské a hodnotové rovině. Přispívala k oslovení nových kolegů.

FOTO: Za scénou, natáčení videa pro 4. narozeniny a #IQhry.

Týmová komunikační strategie

Makléře, coby marketingové persony firmy, jsme pokládali za klíčové v celém průběhu veškeré komunikace. Prodávat někomu něco tak osobního, jako  je domov, na to musí být jeden člověkem vzbuzujícím důvěru. Dobrá interní komunikace byla proto zásadní. Týdenní, technicky zdlouhavý proces vytváření informačních direct e-mailů na jednotlivé makléře proto posléze nahradil zmíněný web budiq. Průběžně odborně proškolovaní makléři pak mohli sami s archetypem pracovat na svých sociálních profilech. A posilovat pozici důvěryhodnosti firmy. Stačilo dodat potřebné nástroje pro jejich promo a průběžně hlídat vytvořený tón komunikace a jednotnou firemní grafiku.
 
FOTO: Marketing tvořili na sítích sami proškolení makléři za podpory marketingového oddělení.

Úspěch brandů

Práce s archetypy je pro jakoukoli firmu zásadní. Bez nich nemá žádná značka šanci udělat tak šikovný tah, jako se podařilo RIQ. Ta se v únoru 2018 spojila s Modrou Pyramidou a vznikla dvojka na trhu BIDLI. Ta opět posouvá svou komunikaci dál a stává se pro cílovou skupinu nikoli masou makléřů, kteří mají v ČR obecně mizernou reputaci, ale osobními Průvodci na cestě za novým domovem. Domovem podle jejich představ.