Pribeh brandu
Tvořme spolu

O KNIHU NAPŘED

…Je zvláštní, nakolik my lidi potřebujeme různé vykladače pravd. Kteří nám říkají, osvětlují, předžvýkávají a interpretují to, k čemu si stejně musíme dojít sami. Naši motivaci tak nějak chápu. Všichni jsme přirozeně zvědaví, co víc může vědět někdo druhý. Toužíme po srovnání. A také si chceme lépe nastavit své vztahy, pohodověji prožívat, co se nám v životě děje, plnit si své sny, nedat na obavy. Co už nechápu, je, proč se tolik lidí nechává lapit ezo turistikou (se všemi těmi prazvláštními semináři a kurzy) a různými novopečenými guruy. Kteří nejsou o nic lepší, moudřejší, osvícenější… Jen jsou o knihu (dvě, tři…) před námi.

V době, která postrádá skutečné vzory, je těžké se vůbec chtít hledat a téměř nemožné se najít. Máme bílá místa ve svých rodinách, celebrity jsou na stránkách Blesku taky jen lidi, náboženská dogmata jsou přežitá, a tak je člověk dnešní zmatený tím, ke komu se připodobnit. Koho obdivovat, ke komu vzhlížet. Jako kdo chtít být. A tak nacházíme mnohé zkratky a náš život připomíná spíše než Everest zdolaných cílů nekonečný labyrint.

S ezoteriky mám neblahé zkušenosti. Nevěřím žádnému. Žádný mě neoslovil. Pokaždé mě napadne, co to má někdo ksakru za vnitřní nastavení, že chce druhým radit, jak žít, pomáhat z nesnází, zachraňovat lidi, o kterých vlastně nic neví. Vždy mi hlavou probleskne: Jak sám žije? Jaké má své vztahy? Jak vyřešil on svá životní zakolísání? Je jeho život hodný následování? Nejednou jsem si říkala: Aha, léčitel, no moment a tenhle mi chce kázat o mém zdraví? Vždyť sama vypadám mnohem zdravěji.

Jednou jsem se pracovně dostala k projektu, který byl postavený na osobním rozvoji a tvářil se téměř vědecky. Měl vlastní terminologii, certifikaci, propracovaný systém školení. Zpětně se jen usmívám, protože tvůrčí múzou onoho mentora byla první klientka, do které byl roky zamilovaný. Potrefený Don Juan však na svém milostném vzplanutí vytvořil celý systém koučování. O ceně jednoho sezení nebo závěrečného semináře taktně pomlčím. Za blbost se holt platí. Kamily mi však bylo líto: Radil jí s rozvodem, péčí o děti, dalšími partnery. A radil jí samé nesmysly. Kdo tuhle poskládá zpět dohromady, říkala jsem si, když jsme si o všem povídaly.

Proto různé seance vynechávám. Pravda se nachází v nás samých. A je přístupná v neomezeném množství a hloubce každému, kdo je ochotný si čas od času naslouchat. Alespoň na chvíli. Jen tak, trochu se zklidnit a být, bez rušení druhých, sám se svými myšlenkami.