Pribeh brandu
Tvořme spolu

Jako statečná Xena

Ultimátní cesta iniciace ženy začíná tehdy, když nám do cesty přijde jako zkušenost zrada. Nejde přitom nikdy o zradu druhého člověka, jakkoli se to navenek může zdát. Jde o zradu toho, jak má, nebo nemá něco v našem životě vypadat. Ženy narážejí na cestě svého rozvoje na téma zrady ve vztazích, u mužů je potom ta největší výzva zdolat pocit vlastního selhání. Kdy něco dopadne jinak, než by jeden předpokládal.

Všechny jsme vyrostly na pohádkách o statných princích, hrdinech na bílém koni, kteří zdolají draka, rozsekají trnité keře růží a ještě odvrátí náš věčný spánek, jen proto, aby nás mohli mít po svém boku. Aby nás mohli milovat. Už z principu výběru knih pro kluky je tohle naprostá kravina, jenže ženy sochá právě odmala toto téma. Vztahy a jejich dynamika. Kluci čtou jiné příběhy a, světě, div se, téměř nikdy v nich nevystupuje žádná žena. Pokud ano, pak coby ztělesněná temná síla. Chlapy zajímá dobrodružství, poznávání, objevování světa. Proto je pro nás, ženy, nesmírně složité přijmout, že druhá polovina lidstva to má prostě jinak. A že je vztahy třeba vůbec nebaví rozebírat.

Proč vůbec „musíme“ něco jako zradu svých hodnot na cestě vlastního vývoje zažít? Protože jsme vychovávané k tomu, že máme lásku hledat vně sebe. Mimo nás. Že nás má a musí někdo milovat, trávit s námi svůj čas a dávat nám najevo vše, co si neumíme samy dát. Cesta ženy k celistvosti začíná tam, kdy zažije, že její představu lásky někdo doslova odmítá. Je mu cizí a nějak těžko se mu zajídá. Pak máme možnost pochopit, že my, ženy, jsme samy láska. Že když nejsme závislé na vnějším zdroji, pak můžeme lásku neomezeně druhým dávat a nedusit je tím, že po nich budeme na oplátku něco očekávat.

Jdeme coby lidstvo víc a víc k pochopení principů Vesmíru, proto vztah, kde byla láska úzce omezená, vyhraněná, postupně vyprchá. V dynamice, kdy si dva lidi navzájem hojí své rány a vnitřní bolístky, to nemůže dopadnout jinak. Tím, že takové páry svou lásku „chrání před světem“, ji nemají jak zvnějšku doplňovat. Postupně pak začíná jejich vztah chátrat. V citovém vývoji člověka má každý potenciál pro to najít vztah, který bude prost všech dramat. Nejdřív ale musí ujít cestu k vnitřnímu vyrovnání si svých ran a jizev, aby je nepůsobil dál. Pocit zrady (u mužů selhání), který zažijeme, je proto moment, kdy si můžeme své hodnoty nastavit znovu a jinak.